
Logistiikan toimintaympäristö uudistuu nopeasti. Data ja automaatio kytkeytyvät yhä tiiviimmin tavaroiden ja materiaalien liikkumiseen samalla, kun toimitusketjuilta vaaditaan entistä enemmän toimintavarmuutta ja kykyä reagoida häiriöihin.
Logistiikka-messut toi alan ammattilaiset Tampereelle 9.–10.9. tarkastelemaan sekä lähivuosien ratkaisuja että liikenteen näkymiä vuoteen 2040.
Miltä liikenne näyttää vuonna 2040?
Fintraffic vei keskiviikkona 9.9. katseen tulevaisuuden liikenteeseen ja siihen, mitä kehitys merkitsee logistiikalle. Puheenvuorossa tarkastetiin vuoden 2040 visiota, mutta myös jo käynnissä olevia kehityskulkuja ja niiden vaikutuksia lähivuosiin. Millaisia vaatimuksia digitalisoituva liikenne asettaa logistiikalle, ja mihin pitäisi varautua jo nyt?
Automaatiosaarekkeista yhtenäisiin materiaalivirtoihin
Automaatio ei enää koske vain yksittäisiä koneita tai työvaiheita. Konecranesin Teemu Oittinen käsitteli keskiviikkona 9.9. puheenvuorossaan ”From Isolated Automation to Connected Material Flow”, miten varastot, mobiilirobotit, kuljettimet, keräily ja tuotanto voidaan yhdistää toimivammaksi kokonaisuudeksi. Samalla esiin nousivat visualisoinnin, simuloinnin ja tekoälyn mahdollisuudet ratkaisujen suunnittelussa jo ennen käyttöönottoa.
Logistiikan näkökulma laajenee koko toimitusketjuun
Logistiikka-messut tarkasteli tänä vuonna alaa entistä laajemmin sisälogistiikasta ja varastoista kuljetuksiin, satamiin ja lentoliikenteeseen.
Uusi Future Logistics -alue nosti esiin alan kehityssuuntia, teknologioita ja strategisia ratkaisuja. Keskiviikkona 9.9. järjestetty Operaatio NATO-markkinat avasi näkymiä kasvaville puolustusmarkkinoille ja suomalaisyritysten mahdollisuuksiin NATO-toimittajakentässä. Torstaina 10.9. järjestetty Tampere Aviation Forum puolestaan kokosi ilmailun ja logistiikan asiantuntijat keskustelemaan lentoliikenteen, lentorahdin ja alueellisten yhteyksien roolista tulevaisuuden toimitusketjuissa.



