MAN - Vaihtoautot


- Olen iloinen voidessani olla täällä Australiassa paikan päällä näkemässä lippulaivakuorma-automme saavan tämän ToYA 2025-palkinnon, sanoi Volvo Trucksin toimitusjohtaja Roger Alm.
Kuvassa vasemmalta oikealle: Per-Erik Lindström, Volvo Trucks Internationalin varatoimitusjohtaja; Roger Alm, Volvo Trucksin toimitusjohtaja ja Tom Chapman, Volvo Trucks Australian varatoimitusjohtaja.

Truck of The Year Australasia (ToYA) 2025 palkinnon voittaja julkistettiin Brisbanen kuorma-autonäyttelyn avajaisaamuna. Tämä arvostettu palkinto liittyy kiinteästi maailmanlaajuiseen International Truck of the Year -palkintoon.

Volvo voitti tavoitellun ja arvostetun tittelin kuorma-autona, joka parhaiten vastaa Australian ja Oseanian ainutlaatuisiin käyttöolosuhteisiin. Uuden D17-moottorin 3800 Nm:n vääntömomentin ja uusimman I-Shift-vaihteiston ansiosta FH16 780:n odotetaan kirjoittavan uuden luvun polttomoottorin tehokkuudessa, tehden vaativista rahtitehtävistä helppoja ja tarjoten samalla hiljaisen ja vaivattoman ajokokemuksen.

Palkinnon vastaanottavat 15. toukokuuta Brisbane Truck Show 2025:ssä IToY:n Uuden-Seelannin ja Australian liitännäisjäseniltä Dave McCoidilta ja Tim Gilesiltä, Roger Alm, Volvo Groupin varatoimitusjohtaja ja Volvo Trucksin toimitusjohtaja, Per-Erik Lindström, Volvo Trucks Internationalin johtaja sekä Tom Chapman, Volvo Trucksin varatoimitusjohtaja Volvo Group Australiassa.

Palkitun Volvo FH16:n seurana Volvo Group Australian osastolla Brisbanessa oli FH Aero I-Save, tehokkuuteen ja tuottavuuteen suunniteltu kuorma-auto. Volvo FMX Electric puolestaan muistutti näyttelyvieraita siitä, että jokaisesta polttomoottorikäyttöisestä Volvo-mallista on saatavilla myös sähköinen vaihtoehto.


FH16 780 tarjoaa luokkansa johtavan 3800 Nm vääntömomentin, joka paitsi mahdollistaa hämmästyttävän suorituskyvyn raskaalla kuormalla avaa mahdollisuuden käyttää harvempia vetopyörästövälityksiä polttoainetehokkuuden parantamiseksi.

Kaikki näyttelyosastolla esillä olleet ajoneuvot oli voimalinjasta riippumatta varustettu Volvo Truckin viimeisimmillä aktiivisilla ja passiivisilla turvallisuusjärjestelmillä. Äskettäin lanseeratusta CMS:stä (kameravalvontajärjestelmä) Volvo Dynamic Steering -ohjaukseen, automaattiseen hätäjarrutukseen, suojattomien tienkäyttäjien tunnistukseen, peilikamerajärjestelmään, Down Hill-vakionopeudensäätimeen ja Pilot Assist -järjestelmään.

Volvo Dynamic Steering -ohjaukseen yhdistettynä Pilot Assist tarjoaa aktiivisen kaistavahdin vakionopeudensäätimen ollessa kytkettynä. Jotta käytettävä energia tai polttoaine saataisiin hyödynnettyä parhaalla mahdollisella tavalla, Volvon karttaa lukeva älykäs vakionopeudensäädin I-See optimoi vaihteenvalinnan maksimikantaman saavuttamiseksi.

- 780 hevosvoimaa ja 3 800 Nm ovat vaikuttavia suorituskykyarvoja. Voisimme puhua näistä luvuista niin paljon kuin haluamme, mutta ’housuihin välittyvä’ tunne kertoo kuljettajalle, löytyykö vääntömomenttia myös tien päällä, totesi Tim Giles, ToYA-tuomariston puheenjohtaja ja jatkoi:

- Tämän kuorma-auton pitää ehdottomasti tarjota ’takamukseen välittyvä’ tunne, koska kuten useimmissa nykyaikaisissa eurooppalaisissa vetoautoissa, ohjaamoon kantautuvat äänet ja sylinterikannen alta kuuluva jyrinä ovat tuskin havaittavissa.

- Nämä luvut käyvät ehdottomasti toteen, kun kuljettaja laittaa Volvo Fh16 780:n töihin. Tämä tehon ja vääntömomentin taso tekee vaativistakin rahtitehtävistä suhteellisen helppoja, ja kuljettaja voi olla varma, että voimalinja kykenee käsittelemään suuriakin massoja vaikeissa olosuhteissa.

- Lisäteho ja -vääntö yhdistyvät Volvon vuosien varrella kehittämään erinomaiseen kuljettajakokemukseen. Kuljettaja aistii hiljaisen vaivattomuuden kivutessaan nousuja ylös korkeiden massojen kanssa. Se, miten voimalinja selviytyy vaivattomasti vaihtelevista nousuista on vaikuttavaa.


Palkinnon vastaanottavat Brisbane Truck Shown avajaisaamuna IToY:n Uuden-Seelannin ja Australian liitännäisjäseniltä Dave McCoidilta ja Tim Gilesiltä. Roger Alm (vasemmalla), Volvo Groupin varatoimitusjohtaja ja Volvo Trucksin toimitusjohtaja; Per-Erik Lindström, Volvo Trucks Internationalin johtaja sekä Tom Chapman, Volvo Trucks Australian varatoimitusjohtaja. Onnittelut Volvolle ja menestystä kaikille tämän vuoden finalisteille!

- On uskomattoman jännittävää olla osa Volvo Trucksia, sanoi Tom Chapman, Volvo Trucks Australian varatoimitusjohtaja ja jatkoi:

- Ajoneuvovalikoimamme on viimeisen puolentoista lähes kaksinkertaistunut, mikä tarjoaa asiakkaillemme laajan valikoiman vaihtoehtoja, jotka voidaan räätälöidä heidän liiketoimintansa tarpeisiin.

- Olemme todella kiitollisia Truck of the Year Australasia-raadille heidän tunnustuksestaan sille, mitä tämä Volvo FH 16 780 voi tarjota australialaisille kuorma-autoliikenteen harjoittajille, Chapman totesi.

International Truck of the Year Australasia-jury (ToYA) koostuu viiden hengen tuomaristosta, joka arvioi ehdolle asetetut kuorma-autot. Tuomaristoon kuuluvat Tim Giles, PowerTorque-lehden entinen toimittaja, ja Dave McCoid, NZ Trucking -lehden toimittaja, FOCUS on Transport & Logistics -lehden toimitusjohtaja ja International Truck of the Year Innovation Award -tuomariston jäsen Charleen Clarke ja Deals on Wheels NZ:n toimittaja Randolph Covich sekä tieliikenteen suunnittelukonsultti Bob Woodward.

Tutustu lehtiimme! Tutustumistarjous!
Vuokraa toimitilaa! Toimitilaa tajolla!