MAN - Vaihtoautot

Scania ilmoittaa ostavansa Northvolt Systemsin teollisuusosion, joka kehittää ja valmistaa akkujärjestelmiä teollisuudelle ja off-road toiminnoille.

Scania ja Northvoltin konkurssihallinto ovat sopineet kaupasta, joka varmistaa  Northvolth Systems Industrial Divisionin toiminnan jatkumisen.

- Northvoltin Industrial Division on antanut Scanialle arvokasta erikoisosaamista akkujärjestelmistä. Se tukee sähköisten toimintojen kehitystä off-road toiminnoissa, Sara Hermansson, Scania Power Solutionsin johtaja sanoo.

Kauppaan kuuluu tuotantokayksikkö, tutkimus- ja kehityskeskus ja noin 260 työntekijää, jotka toimivat vuokratulla tuotantolaitoksella Puolan Gdanskissa sekä kehityskeskuksessa Tuhkolman Tomtebodassa.

(Trailer.se/Rutger Andersson)

Tutustu lehtiimme! Tutustumistarjous!
Vuokraa toimitilaa! Toimitilaa tajolla!