Nurminen Logistics on yhdessä TX Logistikin kanssa käynnistänyt uuden viikoittaisen junaliikenteen Italian ja Ruotsin sekä Suomen välillä.
Uusi yhteys, joka käynnistettiin helmikuun lopulla, on osa Nurmisen ja TX Logistik -yhtiön laajentumistoimia Euroopan rahtiliikenteessä pohjois-eteläsuunnalla.
Reitti Castelguelfosta, joka sijaitsee Pohjois-Italian Parmassa, Fröviin, joka on Keski-Ruotsin Örebrossa, on TX Logistik -yhtiön mukaan noin 2500 kilometriä pitkä ja kulkee viiden eurooppalaisen maan kautta. Castelguelfon ja Frövin välinen 2500 kilometrin pitkä yhteys on pisin yhtenäinen käytävä TX Logistik -yhtiön eurooppalaisessa verkostossa.
Juna on 500 metriä pitkä
Yhteys joka yrityksen mukaan tarjoaa nopean transitioajan Italian ja Ruotsin välillä, toimii suljettuna kokojunayhteytenä suomalaisen logistiikkayrityksen Nurminen Logisticsin hyväksi. Yhteistyö on mahdollista kahden FS Logistix -yhtiöön kuuluvan rautatieyrityksen, Mercitalia Railin ja TX Logistik -yhtiön, ansiosta. Juna on tavallisessa liikenteessä yli 500 metriä pitkä ja sillä kuljetetaan pääasiassa kontteja, joissa on elintarvikkeita, juomia, laattoja, sellua, puuta, paperia ja terästä sekä muita tavaroita.
Osakuormiakin kuljetetaan
“Transitioajalla, joka on noin kaksi–kolme päivää, tämä yhteys tarjoaa nopean ja merkittävästi vähäpäästöisemmän vaihtoehdon maantiekuljetuksille Italian ja Ruotsin välillä. Yhdistämällä erityinen kokojunamme joustavasti mahdollisuuden kuljettaa myös osakuormia, voimme tarjota laajemmalle asiakaskunnalle luotettavia, tehokkaita ja vähäpäästöisiä kuljetusratkaisuja, mukaan lukien vähittäiskaupan alalle,” sanoi Nurminen Logisticsin toimitusjohtaja Olli Pohjanvirta.
Matka-aika noin kaksi päivää
Lastauspäivä Fröviin on torstaisin ja Castelguelfoon maanantaisin. Reitti kohti pohjoista kulkee Castelguelfosta Chiasson, Baselin, Hampurin, Padborgin, Öresundin sillan ja Malmöön kautta Fröviin. Mercitalia Rail hoitaa liikenteen Castelguelfosta Chiassoon, ja Chiasson ja Frövin välillä TX Logistik vastaa vetovoimasta monijärjestelmälokomoottoreilla. TX Logistik -yhtiön mukaan juna tarvitsee noin kaksi päivää reitilleen Italiassa, Sveitsissä, Saksassa, Tanskassa ja Ruotsissa.
(VerkehrsRundschau)



