
Mercedes haluaa tehdä seuraavan Sprinter-mallin itse kehitetyn käyttöjärjestelmän avulla oppivaksi huipputeknologiseksi työkaluksi pyörillä.
Renaultilla ensimmäinen täysin digitaalinen sähköpakettiautogeneraatio on jo valmiina, kun taas kaikki muut valmistajat työskentelevät vielä intensiivisesti digitalisoitujen alustojen parissa.
Mercedesin asiakkaiden on kuitenkin hieman odotettava: seuraava Sprinter-malli tulee markkinoille aikaisintaan vuoden 2026 lopulla, todennäkösemmin vuonna 2027.
Teknisesti tuleva pakettiauton alusta on modulaarinen ja mahdollistaa sekä sähköiset että polttomoottorivaihtoehdot. Samalla Mercedes-Benzin käyttöjärjestelmä, lyhyesti MB.OS, tuodaan ensimmäistä kertaa täysin verkottuneena ohjelmistoarkkitehtuurina merkin hyötyajoneuvoihin. Se ohjaa jo uusien CLA- ja GLC-henkilöautojen järjestelmiä.
Tekoäly optimoi ajoneuvon toimintaa
Stella Löffler, Mercedes Vansin digitaalisten lisäpalveluiden projektipäällikkö, kuvaa MB.OS:ää “superaivoiksi”, jotka linkittävät kaikki alueet älykkäästi yhteen.
Tekoälyn on tarkoitus tunnistaa käyttäytyminen, optimoida reitit ja lataustauot sekä ilmoittaa huoltotarpeista etukäteen. Anturit valvovat jatkuvasti akun ja järjestelmän tiloja, ja tarvittaessa ajoneuvo voi ilmoittautua itse tai ottaa suoraan yhteyttä huoltoliikkeeseen.
Näin ollen seisokkiajat voivat vähentyä ja tuottavuus kasvaa – tämä on erityisen tärkeää kaupallisille käyttäjille. Suurille kalustoille Mercedes kehittää myös työkaluja, kuten Van Uptime, ja tarjoaa ilmaisia diagnostiikkapalveluja pakettiautoille, jotka arvioivat ajoneuvotietoja ja suunnittelevat huollot automaattisesti, halutessa suoraan asiakkaan pihaan.
Avoimena järjestelmänä MB.OS tarjoaa myös tilaa ulkoisille sovelluksille.
Kun henkilöautoissa keskiössä ovat enemmän matkustajien viihdeohjelmat, kaupalliset käyttäjät voivat tulevaisuudessa integroida pakettiautoihin alakohtaisia sovelluksia, kuten kalustonhallinta tai tilausten käsittely.
Mercedes tutkii yhteistyömahdollisuuksia toimittajien, kuten SAP, kanssa, mutta kehittää myös omia palvelujaan ajoneuvon ja pilven tietojen optimaaliseen yhdistämiseen.
Kuten älypuhelimissa, jokainen pakettiauto voidaan tulevaisuudessa räätälöidä yksilöllisesti. “Käyttäjä lataa vain sen, mitä hän tarvitsee, muut poistetaan”, Löffler selittää.
Myös rakennevalmistajat tai matkailuauto-asiantuntijat voivat tulevaisuudessa suoraan käyttää antureita ja ohjausjärjestelmiä. Tämä avaa digitaalisen alustan kautta täysin uusia mahdollisuuksia kaikille toimialoille ja käyttötarkoituksille.
(kfz-betrieb)



