
Espanjalainen linja-autojen ovien toimittaja Masats esittelee tekoälyllä toimivan kulkujärjestelmänsä, uusia ovimalleja ja kaksitoimisia pyörätuoliramppeja Euro Bus Expo 2026 -messuilla Birminghamissa 3.–5. marraskuuta sekä Singapore Urban Mobility Week -tapahtumassa 4.–6. marraskuuta.
Molemmissa tapahtumissa esitellään kaksilehtinen 028d-liukuovi, joka on varustettu oven tilasta ilmoittavalla PIS-L-valojärjestelmällä ja AIDA-järjestelmällä (Artificial Intelligence Door Access). AIDA hyödyntää tekoälyä ja konenäköä tunnistaakseen matkustajien kulkutarpeet ennen kuin he saapuvat ajoneuvon sisäänkäynnille.
Yhtiö esittelee myös uusia kaupunkibusseihin suunniteltuja ramppi- ja ovikokoonpanoja.
Masatsin AIDA-järjestelmä ja uusi RD1-ramppi Euro Bus Expo 2026 -messuilla
AIDA-järjestelmä tunnistaa matkustajien käyttäytymistä linja-autopysäkeillä ja voi automaattisesti aktivoida oven ja/tai pyörätuolirampin havaittujen kulkutarpeiden perusteella. Masatsin mukaan tekniikan tarkoituksena on helpottaa itsenäistä ajoneuvoon nousua, parantaa matkustajavirtojen sujuvuutta ja lyhentää pysäkkiaikoja.
028d-liukuovi yhdistetään kaksitoimiseen RD1-ramppiin, jonka tasaiset sivut maksimoivat pyörätuolilla kulkemiseen käytettävissä olevan leveyden. Ramppia voidaan käyttää sekä sähköisesti että manuaalisesti.
Euro Bus Expo -messuilla Masats esittelee myös uuden 029j Unidrive -sisäänpäin avautuvan oven, jonka molempia ovilehtiä ohjataan yhdellä moottorilla. Valmistaja korostaa oven alhaisempaa käyttömelua, parempaa liikkeenhallintaa ja tilankäytön optimointia. Ovi esitellään yhdessä manuaalisen RM2-rampin kanssa.
Masats esittelee 028e-yksilehtisen liukuoven Singaporessa
Singapore Urban Mobility Week -tapahtumassa Masats esittelee AIDA- ja PIS-L-järjestelmillä varustetun 028d-oven sekä kaksitoimisen RD1-rampin.
Yhtiö esittelee myös 028e-yksilehtisen liukuoven, jossa on LED-valaistus ja etuoviasennukseen soveltuva kulmittainen avausmekanismi. Ovi yhdistetään yksiosaiseen RD1-ramppiin, jossa on sekä sähköinen että manuaalinen käyttömahdollisuus.
Masats osallistuu Birminghamin messuille osastolla 335 hallissa 18 ja Singaporen tapahtumaan osastolla D21.
(Sustainable Bus)



