ST1_Biokaasu_1000x400.jpeg
previous arrow
next arrow

Maantietunnelit ovat tieverkon turvallisuuskriittisimpiä osuuksia, joissa pienikin häiriö voi nopeasti johtaa vakaviin vaaratilanteisiin.

Vuosaaren tunnelissa, Mestarintunnelissa, Keilaniemen tunnelissa, Rantatunnelissa, Hämeenlinnan tunnelissa, Patomäen tunnelissa ja Hiidenkallion tunnelissa havaittiin viime vuoden aikana yhteensä lähes 50 tapausta, joissa tunneliin oli päätynyt jalankulkijoita, pyöräilijöitä, sähköpotkulautailijoita tai mopoja – kulkijoita ja ajoneuvoja, joille maantietunnelit eivät ole tarkoitettuja.

Vaikka moottoriteiden ja maanteiden tunnelit ovat tiukasti vain moottorikäyttöisten ajoneuvojen käytössä, eksyy tunneleihin edelleen myös tunneleihin kuulumatonta liikennettä. Etenkin kesäkausi houkuttelee tunneleihin niin pyöräilijöitä, sähköpotkulautailijoita kuin mopojakin.

”Viime vuonna kevyt liikenne aiheutti Fintrafficin tieliikennekeskukseen kymmenittäin ylimääräisiä tunnelihälytyksiä. Vaikka tunnelit voivatkin näyttää ulospäin tavalliselta tieympäristöltä, niin on hyvä muistaa, että muilla kuin moottoriajoneuvoilla niihin ei tule ajaa. Maantienopeuksilla ja suljetussa ympäristössä pienikin virhearvio voi johtaa nopeasti vakaviin vaaratilanteisiin. Siksi on tärkeää muistuttaa erityisesti nuoria siitä, ettei maantietunneleihin saa mennä kävellen, potkulaudalla, pyörällä tai edes mopolla", muistuttaa yksikönpäällikkö Mika Jaatinen Fintrafficin tieliikennekeskuksesta.

Maantietunneleiden liikenne on Fintrafficin tieliikennekeskuksen ympärivuorokautisessa erityisseurannassa, ja tieliikennekeskus saa heti tiedon, jos tunneleissa tapahtuu jotain tavallisuudesta poikkeavaa. Mahdollisista jalankulkijoista ja muusta maantietunneliin kuulumattomasta liikenteestä menee ilmoitus Fintrafficin tieliikennekeskuksesta myös Hätäkeskuslaitokselle. Tunnelialueen liikennesääntöjen rikkomisesta seuraa lisäksi liikennevirhemaksu.

Tunnelikamerat paljastivat kymmeniä kiellettyjä kulkijoita

Jalankulkijoita, pyöräilijöitä, sähköpotkulautailijoita ja mopoja havaitaan maantietunneleissa edelleen vuosittain. Viime vuoden aikana havaintoja tehtiin 49 kappaletta yhteensä seitsemästä maantietunnelista.

- Vuosaaren tunnelissa (Mt 103, Helsinki) havaittiin kuusi mopoa, kuusi jalankulkija ja viisi pyöräilijää.
- Mestarintunnelissa (Kehä I, Espoo) havaittiin seitsemän jalankulkijaa, kaksi sähköpotkulautailijaa, kaksi pyöräilijää ja kaksi mopoa.
- Keilaniemen tunnelissa (Kehä I, Espoo) havaittiin kaksi mopoa ja yksi pyöräilijä.
- Rantatunnelissa (Vt 12, Tampere) havaittiin kolme jalankulkijaa, kaksi mopoilijaa ja yksi pyöräilijä.
- Hämeenlinnan tunnelissa (Vt 3, Hämeenlinna) havaittiin neljä sähköpotkulautailijaa ja yksi jalankulkija.
- Patomäen tunnelissa (Vt 12, Lahti) havaittiin neljä jalankulkijaa.
- Hiidenkallion tunnelissa (Kehä II, Espoo) havaittiin yksi jalankulkija.