Ulkomaalaisten tekemien pysäköintivirheiden määrä on Suomessa vähentynyt viime vuosina. Suomalaisten pysäköintialan toimijoiden yhdistys SPATY ry:n tilastojen mukaan virolaiset ovat edelleen ulkomaalaisista se ryhmä, joka tekee eniten pysäköintivirheitä. Liettualaiset ovat nousseet kolmen kärkeen ja ohittaneet latvialaiset ja puolalaiset.
Liettualaiset ovat nousseet yllättäen kolmanneksi suurimmaksi ulkomaalaisten ryhmäksi, joille on kirjoitettu viime vuosina valvontamaksuja Suomessa. Vuonna 2024 liettualaisten osuus kasvoi sekä latvialaisia että puolalaisia suuremmaksi.
Ulkomaalaisten osuus kaikista Suomessa tehdyistä pysäköintivirheistä on laskenut viime vuosina. Kun vuonna 2022 ulkomaalaisten osuus oli vielä 5,2 prosenttia, vuonna 2023 se laski 3,9 prosenttiin ja viime vuonna enää 3,4 prosenttiin kaikista pysäköintivirhemaksuista. Liettualaisten osuus kaikista pysäköintivirheistä oli 0,2 prosenttia vuosina 2022–2024.
Virolaisten virheet lähes puolittuneet kolmessa vuodessa
Virolaisten autoilijoiden tekemien pysäköintivirheiden osuus on vähentynyt merkittävästi kolmen viime vuoden aikana. Kun vuonna 2022 virolaisten osuus kaikista valvontamaksuista oli 2,3 prosenttia, vuonna 2023 se oli laskenut 1,6 prosenttiin ja vuonna 2024 edelleen 1,5 prosenttiin.
Ruotsi on säilyttänyt asemansa toiseksi suurimpana ulkomaalaisten pysäköintivirheiden tekijänä, vaikka senkin osuus on laskenut vuoden 2022 0,6 prosentista 0,3 prosenttiin vuonna 2024.
Metsärannan mukaan virolaisten pysäköintivirheiden väheneminen on seurausta Virossa aloitetusta valvontamaksujen perinnästä.
“Pitkään virolaisten autoilijoiden maksamattomat valvontamaksut olivat Suomessa merkittävä ongelma, mutta nyt tilanne on selvästi paranemassa. Samoin ruotsalaisten virheiden väheneminen kertoo siitä, että kansainvälinen yhteistyö tuottaa tulosta. Suomalaisen autoilijan kannalta tämä on erittäin myönteinen kehityskulku. Kun myös ulkomaalaisten autoilijoiden on maksettava virheistään, pysäköintipaikat vapautuvat niitä todella tarvitseville."
Vuonna 2022 venäläiset olivat vielä viidenneksi suurin pysäköintivirheitä tekevä ulkomaalaisten autoilijoiden ryhmä. Vuosina 2023–2024 venäläiset eivät enää olleet viiden suurimman joukossa. Muutos heijastaa venäläisten Suomen-matkailun vähenemistä Ukrainassa käytävän sodan myötä.
Pysäköintimaksut ja kiekot tuottavat eniten ongelmia
Tilastoista käy ilmi, että puuttuva pysäköintimaksu oli vuonna 2024 yleisin ulkomaalaisten tekemä pysäköintivirhe. Ulkomaalaisten osuus tämäntyyppisistä rikkomuksista on laskenut vuoden 2022 kuudesta prosentista neljään prosenttiin vuonna 2024.
Toiseksi yleisin ulkomaalaisten tekemä rike vuonna 2024 oli pysäköintikiekon käyttämättä jättäminen, jossa ulkomaalaisten osuus oli 3,3 prosenttia.
"Pysäköintikiekon käyttämättä jättäminen on yllättävän yleinen ongelma ulkomaalaisten autoilijoiden keskuudessa, vaikka kiekkoja käytetään laajasti monissa Euroopan maissa. Eri maiden välillä on kuitenkin eroja kiekon käyttämiseen liittyvissä säännöissä ja kiekkojen ulkonäössä, mikä saattaa aiheuttaa hämmennystä. Herää kysymys, tulisiko Suomen tehostaa ohjeistusta paikallisista pysäköintisäännöistä rajanylityspaikoilla ja satamissa”, Metsäranta pohtii.
Ulkomaalaiset autoilijat Suomessa: Top-5 rikemaat
1. Viro
2. Ruotsi
3. Liettua
4. Puola
5. Latvia