Lapin AMKissa käynnistyy ensi vuoden syksyllä logistiikan insinöörikoulutus. Koulutuksen ja siihen liityvän tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotyön suunnittelu on käynnistynyt DI Anu Lepistön johdolla.
Logistiikka on tavaroiden, palveluiden ja tietojen tehokasta ja sujuvaa siirtämistä paikasta toiseen. Sillä on suuri merkitys monien yritysten ja julkisorganisaatioiden toiminnan tehokkuuteen, resurssien käyttöön ja asiakastyytyväisyyteen. Olennaista on, että oikeat tuotteet, toiminta tai data ovat oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja oikeassa kunnossa.
Anu Lepistö kuvattuna uudella työpaikallaan Lapin AMKin Kemin kampuksella.
Lapin AMK sai tammikuussa Opetus- ja kulttuuriministeriöltä luvan käynnistää logistiikan korkeakoulutasoisen insinöörikoulutuksen. Logistiikan osaajien tarve on kasvanut Pohjois-Suomessa suureksi, sillä vastaavaa insinöörikoulutusta on Suomessa tarjottu tähän asti vain Jyväskylässä, Kotkassa ja Raumalla.
Logistiikan insinöörikoulutus käynnistyy Kemissä syksyllä 2026. Koulutuksen opetussuunnitelmatyö saatiin käyntiin huhtikuussa, kun DI Anu Lepistö palkattiin alan lehtoriksi.