
Norbert Kiss, Unkari, ja MAN on kaikkien aikojen voittaja Truckracing EM-sarjassa. Kiss hakee nyt jo kahdeksatta mestaruustitteliään.
Ehkä vain rengasrikko viikonlopun avauskilpailun kolmannessa lähdössä esti Norbert Kissiä voittamasta kaiken Goodyear FIA European Truck Racing Championship osakilpailussa Misanon radalla Italiassa. Nyt Saksan Jochen Hahn nousi Ivecollaan kolmannen lähdön voittajaksi iloitsemaan oman Lucas-poikansa noustessa hänkin voittajakorokkeelle.

- Olen ylpeä seistessäni ylimmällä korokkeella vieressän poikani Lukas. Homman nimi on, että voitat vain jos olet Norbertin edellä ensimmäisissä mutkissa lähdön jälkeen. Nyt Norbert kärsi rengasrikon ja pääsin hänen edelle ja homma oli hanskassa, Jochen Hahn totesi voittonsa jälkeen.
Hahn ei ole "sattumavoittaja". Hän on voittanut mestaruuden kuusi kertaa. Vuonna 2025 saavutetun kakkossijan jälkeen hän on Kissin ykköshaastaja tänä vuonna.
Kisafanien äänestyksen tuloksena Kissille ojennettiin "Goodyear Wingfoot Award" palkinto. Kiss sai 54% annetuista äänistä, Hahn sai 31% ja espanjalainen Antonio Albacete sai 15% annetuista äänistä.
Goodyear European Truck Racing Championship sarjan 1/7 osakilpailun jälkeen 1) Norbert Kiss, MAN, Unkari 46 pistettä, 2) Jochen Hahn, Iveco, Saksa 42 p. 3) Sascha Lenz, MAN, Saksa 37 p. 4) Lukas Hahn, Iveco, Saksa 34 p. 5) Antonio Albacete, MAN, Espanja, 30 p. 6) José Eduardo Rodrigues, MAN, Portugali, 21 p.
(Trailer.se/Rutger Andersson)




