
Sähkötoimisen Iveco S-eWayn esisarja tuotettiin jo pari vuotta sitten. Sen jälkeen Iveco on keskittynyt täyttämään diesel- ja kaasu-Ivecojen kovaa kysyntää. Sähkötoimisen S-eWay Articin sarjavalmistus alkaa pääsiäisen jälkeen.
Iveco S-eWay Artic iskee Euroopan suurimpaan vetoautoluokkaan: kaksiakselisiin vetoautoihin.
Arvioitua 500 km:n toimintamatkaa varten se on varustettu kolmella LFP-akustolla poikittain alustalla, joista lähtee 603 kWh:ta. Kahden sähkömoottorin huipputeho hipoo 900 kW:ia. e-vetoakselin tekijä on Ivecon tytäryhtiön FPT:n käsialaa.
Noin 100 koe-erän autoa on jo toimitettu kuljetusyrityksille Euroopassa, pääasiassa Saksaan ja Alankomaihin joissa sähkötoimiset kuorma-autot ovat menestyneet erityisen hyvin. Kiinnostus sähkötoimisia kuorma-autoja kohtaan ei vielä ole suurta Ivecon päämarkkina-alueilla Italiassa ja Espanjassa.
(Trailer.se/Rutger Anderssson)




