MAN - Vaihtoautot

Hiab investoi 19 miljoonaa euroa Raisiossa sijaitsevan Multilift-vaihtolavalaitteiden tuotantolaitoksensa laajentamiseen ja modernisointiin.

Investointi nykyaikaistaa Raision tuotanto- ja toimistotiloja, vähentää energiankulutusta energiatehokkaiden ratkaisujen avulla, ja tiloihin valmistuu myös tuotteiden esittelyalue.

Rakennustöiden on suunniteltu alkavan syksyllä 2025, ja projektin arvioidaan valmistuvan vuoden 2027 aikana. Koska uusi kokonaisuus tulee olemaan erillinen nykyisestä rakenteesta, ei rakentamisen pitäisi vaikuttaa Raision laitoksen tuotantoon tai muuhun toimintaan. Kuluvan vuoden osuus Raision investoinnista on mukana Hiabin vuoden 2025 investointiarviossa (noin 80 miljoonaa euroa ilman yritysostoja).

"HIAB Multilift on maailman johtava vaihtolavalaitteiden valmistaja, joka tarjoaa ratkaisuja sekä kaupalliseen että puolustuskäyttöön. Raision tehtaan laajentaminen on strateginen toimi, joka parantaa tuotantokykyä, lisää työntekijöiden hyvinvointia ja tukee Hiabin kestävän kehityksen tavoitteita. Uudet, tehokkaat ja modernit tuotanto- ja toimistotilat parantavat työntekijöiden turvallisuutta ja tyytyväisyyttä ja sopivat hyvin Hiabin 3E-lähestymistapaan*”, sanoo Hermanni Lyyski, johtaja, Demountables and Defence.

"Raision tehdas on sijainnut samalla alueella jo 1950-luvun lopulta lähtien, ja nykyinen tehdas valmistui 1970–1980-lukujen vaihteessa. Nykyaikaistaminen on merkittävä jatko viime vuonna Raisiossa toteutetuille kehitystoimille, kuten tuotantolinjojen muutokselle ja Hiabin uuden tehtaan tuotantomallin mukaisen toiminnan aloittamiselle", toteaa Jussi Peltoniemi, Hiab Raision tuotantojohtaja.

* 3E-lähestymistapa: Easiness (Mahdollisuus tehdä hyvää työtä), Empowerment (Luottavainen tekemään oikeita päätöksiä), Excellence (Motivoitunut jatkuvaan parantamiseen)

Tutustu lehtiimme! Tutustumistarjous!
Vuokraa toimitilaa! Toimitilaa tajolla!