
Ford Trucks esittelee uusimpia raskaan liikenteen ratkaisujaan IAA Transportation 2026 -messuilla teemalla ”One Vision for Every Journey”.
Ford Trucksin osastolla 21, paikalla C02, ovat esillä uusi F-MAX, F-LINE Construction sekä F-LINE E. Messuvierailla on myös mahdollisuus koeajaa ajoneuvoja. Esillä olevissa ratkaisuissa painottuvat tehokkuus, vastuullisuus sekä kuljettajaa tukevat teknologiat.
Kuljetusalan siirtyessä kohti verkottuneita, päästöttömiä ja älykkäitä liikkumisratkaisuja Ford Trucks kehittää tuotevalikoimaansa tutkimus- ja tuotekehitystoimintansa pohjalta. Messuosastolla esitellään teknologioita, joiden tavoitteena on parantaa kuljetusten tehokkuutta ja turvallisuutta sekä vähentää ajoneuvojen seisonta-aikoja.
Ajoneuvojen lisäksi Ford Trucks esittelee Connectruck-digitaalipalvelujaan. Osastolla on myös Prometeonille varattu alue, jossa rengasvalmistaja esittelee uusimpia tuotteitaan ja ratkaisujaan. Ford Trucks ja Prometeon tekevät yhteistyötä hyötyajoneuvoliikenteen suorituskykyyn, tehokkuuteen ja uusiin teknologioihin liittyvissä ratkaisuissa.
IAA Transportation 2026 kokoaa yhteen hyötyajoneuvovalmistajia ja muita kuljetusalan toimijoita eri puolilta maailmaa. Ford Trucks esittelee tapahtumassa näkemyksiään raskaan liikenteen tulevaisuudesta sekä seuraavan sukupolven hyötyajoneuvoihin kehitettäviä teknologioita.
Ford Trucksin osasto sijaitsee hallissa 21, paikalla C02.



