MAN - Vaihtoautot

FlixBusin teettämän kyselytutkimuksen mukaan vain neljä prosenttia suomalaisista häpeää lentämistään aina matkustaessaan.*

Asiaa kysyttiin suomalaisilta, jotka tekevät vuosittain vapaa-ajan matkoja. Yli puolet (55 %) kyselyyn vastanneista ei ole koskaan hävennyt lentokoneen valintaa matkustusmuodoksi.

Sukupuoli- ja sukupolvierot ovat selkeät, kun puhutaan suomalaisten kokemasta lentohäpeästä. Esimerkiksi kyselytutkimukseen osallistuneista miehistä 62 prosenttia ei ole koskaan hävennyt lentokoneen valitsemista pitkälle matkalle. Vastaavasti naisista näin kokee alle puolet vastaajista (48 %).

Nuorimmasta 18–24-vuotiaiden ikäryhmästä reilu kolmasosa (36 %) ei ole ikinä hävennyt lentämistään, ja 16 prosenttia tämän ikäisistä on joko usein tai aina hävennyt lentomatkojaan. Lukema eroaa merkittävästi tutkimuksen vanhimmasta ikäryhmästä, 55–65-vuotiaat, joista kaksi kolmasosaa ei ole koskaan kokenut lentohäpeää ja vain kuusi prosenttia kokee sitä usein tai aina.

“Ympäristötietoisuus kasvaa tasaisesti sukupolvi kerrallaan ja näiden tulosten pohjalta voi sanoa, että tämä pätee myös matkustamiseen, mikä on ilo huomata. Lentohäpeästä on ollut paljon keskustelua julkisuudessa, mutta ilmiö koskettaa vain pientä osaa matkailijoista. Tämä on harmi, kun huomioi sen, että Kansainvälinen ilmakuljetusliitto (IATA) on viimeksi joulukuussa 2024 todennut lentämisen päästötavoitteiden karkaavan käsistä (1”, sanoo Michal Leman, Suomen toiminnoista vastaava FlixBusin johtaja.

Nuoret muuttavat jo matkustustapojaan

Lentohäpeän lisäksi tutkimuksessa selvitettiin suhtautumista vastuulliseen matkustamiseen. Vastaajilta kysyttiin ovatko he muuttaneet matkustustapojaan tultuaan tietoiseksi matkailun ilmastovaikutuksista. Yli kolmasosa (39 %) on tämän väitteen kanssa eri mieltä. On mielenkiintoista, että 55–65-vuotiaiden rinnalla (44 %) 25–34-vuotiaat ovat tämän väitteen kanssa eniten eri mieltä (43 %).

Isoin ryhmä, joka on jo muuttanut matkustustapojaan, on nuoret aikuiset. Reilu kolmasosa (36 %) 18–24-vuotiaista kertoo muuttaneensa matkustustapojaan tultuaan tietoiseksi matkustamisen ympäristövaikutuksista.

”Minua ilahduttaa, että nuorempi sukupolvi on ennakkoluuloton ja halukas matkustamaan maata pitkin tehdäkseen matkoista vastuullisempia, vaikka se vaatisi enemmän aikaa ja vaivaa. Nuoria aikuisia usein syytetään siitä, että he haluavat kaiken nyt ja heti, mutta selkeästikään tämä stereotypia ei pidä paikkaansa. Flixillä me haluamme tehdä parhaamme, että matka olisi miellyttävä kaikenikäisille ja meidän palveluitamme käyttävätkin säännöllisesti hyvin eri ikäiset ihmiset”, Leman kertoo.

Osallistujilta tiedusteltiin kuinka usein he ovat valmiita valitsemaan hitaamman matkustusmuodon ja käyttämään enemmän aikaa matkustamiseen, mikäli se vähentää matkan päästöjä ja ympäristövaikutuksia. Reilu viidennes (22 %) kertoo olevansa halukas tekemään niin usein tai aina. Jälleen nuorimmat vastaajat ovat valmiimpia käyttämään enemmän aikaa paikasta toiseen liikkumiseen vähentääkseen ympäristövaikutusta, sillä lähes kolmasosa (31 %) heistä olisi valmis tekemään niin aina tai usein.

Kyselytutkimukseen osallistuneilta kysyttiin myös kuinka tärkeänä he pitävät ympäristö- ja ilmastoystävällisyyttä valitessaan palveluntarjoajaa matkoillaan. 36 prosenttia kertoo sen olevan tärkeä tai erittäin tärkeä tekijä matkaa suunniteltaessa.

”Vain yksi kymmenestä sanoi, että tämä ei ole lainkaan tärkeä tekijä, joten ehkä tässä asiassa otetaan ensimmäiset askeleet kohti vastuullista matkustamista”, Leman sanoo.

* FlixBus teetti kyselytutkimuksen selvittääkseen suomalaisten matkustussuunnitelmia ja asenteita vastuulliseen matkailuun. Vastaukset kerättiin Bilendin M3-paneelissa 31.10.–6.11.2024 tuhannelta vastaajalta, jotka tekevät pitkiä vapaa-ajan matkoja vuosittain. Otanta on kansallisesti edustava sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan.

Tutustu lehtiimme! Tutustumistarjous!
Vuokraa toimitilaa! Toimitilaa tajolla!