EU asettaa esteitä nk.halparenkaalle ja perii nyt tulleja Kiinassa valmistetuille tuotteille. Korkein tullimaksu on 45,3 prosenttia, mikä todennäköisesti vaikuttaa merkittävästi halpojen renkaiden markkinoihin.
EU ottaa käyttöön "antidumping"-tulleja henkilöauto- ja pakettiauto-renkaille Kiinasta 8. heinäkuuta 2026 alkaen. Asetus julkaistiin 6. heinäkuuta Euroopan unionin virallisessa lehdessä osana täytäntöönpanosäädöstä (EU) 2026/1540.
Vaikutuksen alla ovat uudet renkaat henkilöautoille, busseille ja kevyille hyötyajoneuvoille. Tämä päätös päättää EU-komission tutkimuksen mahdollisista kilpailuhäiriöistä, joita erityisen halvat Kiinasta tuodut tuotteet ovat aiheuttaneet.
Tullit voivat nousta yli 40 prosenttiin
Tullin suuruus riippuu valmistajasta. Hankook-konsernin Kiinan tehtailla tulliprosentti on 7,4 prosenttia. Tutkimuksessa mukana olleet yritykset maksavat 24,4 prosenttia – nämä yritykset on mainittu asetuksessa (EU) 2026/1540. Shandong Yongsheng Rubber Group Co., Ltd:lle ja kaikille muille toimittajille tulliprosentti on 45,3 prosenttia.
Samaan aikaan EU tutkii muita toimenpiteitä: Antidumpingmenettely on jo käynnissä, mutta päätöstä asiasta odotetaan vielä.
Vaikutukset näkyvät erityisesti edullisissa renkaissa. “Coalition Against Unfair Tyre Imports” -järjestön mukaan yli 90 prosenttia Kiinasta tuoduista renkaista kuuluu niin sanottuun “Tier-3” -ryhmään. Juuri tämä segmentti nähdään komission mukaan pääasiallisena taloudellisten haittojen syynä Euroopassa. Tämän vuoksi tarjonta tässä segmentissä tulee todennäköisesti muuttumaan merkittävästi.
Kauppiaiden on laskettava uudelleen
Tuojille ja kauppiaille tämä merkitsee ennen kaikkea lisää vaivannäköä ja uusia laskelmia. On tärkeää pystyä selkeästi todistamaan, mistä valmistajasta renkaat ovat peräisin – muuten voi automaattisesti tulla voimaan korkein tulliprosentti. Samalla hinnat ovat paineen alla: 24–45 prosentin korotuksia voidaan vaakalukea usein vain asiakkaille edullisessa hintasegmentissä.
Myös mahdolliset kiertotavat pysyvät viranomaisten tarkkailun alla. Jos tuotanto siirretään muihin maihin, EU voi jälkikäteen tarkistaa ja puuttua tilanteeseen.
Asetuksen mukaan takautuvia tulleja ei tule olemaan. Kuitenkin yritysten, joille on määrätty 24,4 prosentin tulliprosentti, lista voi vielä laajentua. Valmistajat voivat hakea listaamista, jos he täyttävät vaatimukset.
(kfz-betrieb)





