”Manager Magazin” -lehden mukaan VW:n toimitusjohtaja Oliver Blume aikoo muuttaa Volkswagenia merkittävästi ja tiukentaa säästöohjelmia: jopa 100 000 työpaikkaa (noin 15 prosenttia työntekijöistä) voisi poistua, ja lisäksi keskustelussa on neljän tehtaan sulkeminen Saksassa (Hannover, Zwickau, Emden, Audi Neckarsulm). Lisäksi harkitaan VW:n ydinbrändin eriyttämistä, ja mallitarjontaa aiotaan kutistaa 150:stä alle 100 ajoneuvoon. Valvontaneuvoston on tarkoitus käsitellä suunnitelmia 9. heinäkuuta.
Nämä jyrkät toimenpiteet ovat reaktio jatkuviin taloudellisiin vaikeuksiin ja huonoihin liiketoimintalukuihin. Myynti on pysähtynyt, ja operatiivinen liikevoittoprosentti puolittui vuonna 2025 noin kolmeen prosenttiin. Sisäinen kyselytys osoittaa, että konsernin olemassaolo on uhattuna.
Autojen vienti Euroopasta on poistumassa
VW-konserni ei kommentoinut "auto motor und sportin" tekemiä kyselyjä, mutta viittasi siihen, että suunnitelmia käsitellään asianmukaisissa elimissä. “On totta, että koko autoteollisuus ja Volkswagen-ryhmä käyvät läpi syvällistä muutosta. Konsernin hallitus on toistuvasti korostanut, että nykyinen liiketoimintamallimme - autoja kehitetään Saksassa, tuotetaan Euroopassa ja viedään ympäri maailmaa - ei enää toimi kaikilla merkeillä.
Talousasiantuntijat jakavat saman näkemyksen ja tunnistavat erityisesti voimakkaan uhan koko saksalaiselle teollisuudelle Kiinan taholta. ”Süddeutsche Zeitung” haastatteli taloushistorioitsija Niall Fergusonia Stanfordin yliopistosta ja Kielin maailman talouden instituutin johtajaa Moritz Schularickia geopoliittisten shokkien (kuten pandemia, Ukrainan sota, Donald Trumpin tullit ja Iranin sota) vaikutuksista maailmantalouteen.
Niall Ferguson totesi lehdelle: ”Perinteinen autojen vientimalli on häviämässä. Ja vielä pahempaa: Eurooppalaiset tulevat hyvin pian ajamaan massoittain kiinalaisia autoja. Esimerkiksi BYD:n autoja. Ja tämä ei enää koske vain autoteollisuutta ja koneenrakennusta.”
Moritz Schularick vahvistaa: "Euroopan on käytettävä pääsyä suurelle eurooppalaiselle markkinalle neuvotteluvälineenä. Me sallimme Kiinalle BYD:iden myynnin täällä, mutta vain sillä ehdolla, että ne tuotetaan Euroopassa työpaikkojen säilyttämiseksi. Teemme sen, mitä kiinalaiset ovat tehneet meille."
Kun Schularickilta kysyttiin Volkswagenin olemassaolon uhasta ja siitä, onko konserni vaarassa mennä konkurssiin, hän totesi: “VW:n todennäköisesti ostaa kiinalainen autovalmistaja. Esimerkiksi BYD.”
Eurooppa joutuu kamppailemaan Kiinan ja USA:n välissä
Yhteensä sekä Ferguson että Schularick varoittavat keskustelussa Euroopan ja Saksan deindustrialisoitumisen riskistä, erityisesti Kiinan voimakkaan kilpailun ja teknologisen edistyksen vuoksi. Molemmat tutkijat panostavat vahvasti puolustusteollisuuteen ja huipputeknologiaan vastaliikkeinä. Ferguson piirtää synkemmän kuvan, koska hän ei usko koordinoituun eurooppalaiseen toimintaan, eikä Eurooppa siten saa autonomiaa. Schularick puolestaan pitää skenaariota, jossa Eurooppa saavuttaa tasoitusta, mahdollisena – jos se toimii strategisesti.
Hän pitää tätä kuitenkin olennaisena: “Euroopan on saavutettava teknologinen autonomia avainalueilla, ja on suuria riskejä sille, että se ei onnistu. Tällöin Eurooppa jää Kiinan ja Yhdysvaltojen väliin. Kiina ja Yhdysvallat tulevat nielemään Euroopan pala palalta.”
Yhtrrenveto:
VW:n hallitus on vakuuttunut siitä, että sen nykyinen liiketoimintamalli, jossa “autot kehitetään Saksassa, tuotetaan Euroopassa ja viedään ympäri maailmaa”, ei enää toimi kaikille merkeille.
Niall Ferguson menee vielä pidemmälle ja toteaa: “Perinteinen autojen vientimalli on häviämässä Saksassa."
Lukuja, jotka havainnollistavat, kuinka kiinalaiset valmistajat vähitellen sysäävät saksalaisia ulos markkinoilta, löytyy esimerkiksi Handelsblattista: Samaan aikaan kun Saksa vei helmikuussa 2018 vielä 4,69 miljoonaa autoa, oli luku helmikuussa 2026 vain 3,48 miljoonaa. Kiinan autovienti puolestaan nousi samalla ajanjaksolla 1,09 miljoonasta 9,41 miljoonaan ajoneuvoon. Tällöin Saksassa tapahtui lähes 26 prosentin lasku, kun taas Kiinassa nousu oli peräti 8,6-kertainen.
Volkswagen-konserni toimitti vuonna 2018 Kiinaan vielä noin 4,21 miljoonaa autoa. Vuonna 2025 Volkswagen-konserni toimitti Kiinaan enää vain 2,69 miljoonaa autoa.
Pelkästään tämän laskun vuoksi VW:n on pakko vähentää tuotantokapasiteettiaan kokonaisuudessaan, vaikka se nyt tuottaakin Kiinassa kiinalaisille markkinoille. Mutta kun kiinalaiset valmistajat myös valloittavat yhä enemmän markkinaosuuksia Euroopassa, on myös täällä liian monta tehdasta. Saksalainen ja eurooppalainen suurin autovalmistaja näyttää todennäköisesti aikovan supistaa toimintaansa tiukalla säästöohjelmalla.
Moritz Schularick näkee Volkswagen-konsernin tulevaisuudessa jopa kiinalaisten valmistajien ostokohteena.
(Auto, motor und sport)





