Liikennepaiva_1000x400.jpeg
previous arrow
next arrow

Kevään yhteishaun alustavat tulokset osoittavat, että autoalan vetovoima jatkuu vahvana. Vaikka yhteishaun kokonaishakijamäärä Suomessa laski lähes 10 prosenttia, ajoneuvoalan koulutuksiin haki ensisijaisesti silti noin neljä prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.

Viimeisen kolmen vuoden aikana ajoneuvoalan perustutkinnon ensisijaisten hakijoiden määrä on kasvanut jopa 49 prosenttia. Tämä on poikkeuksellisen myönteinen merkki tilanteessa, jossa monilla aloilla hakijamäärät supistuivat.

Kehitys heijastaa sitä, että autoala nähdään teknologisesti uudistuvana, työllistävänä ja tulevaisuuden osaamista vaativana alana.

- Teknologinen murros ja alan monipuoliset uramahdollisuudet näkyvät nuorten valinnoissa. Autoala tarjoaa luotettavan polun työelämään, ja hakijamäärien kasvu kertoo vahvasta kiinnostuksesta, Autoalan Keskusliiton tekninen asiantuntija Mikko Järvinen kertoo.

Pääkaupunkiseutu jatkaa vahvaa kasvua

Pääkaupunkiseudun oppilaitoksissa kasvu oli selvästi edellisvuotta voimakkaampaa. Ensisijaisten hakijoiden määrät nousivat kaikissa tarkastelluissa ajoneuvoalan koulutuksissa:

Stadin ammattiopisto, Ilkantie: 118 → 147
Varia, Vehkala: 109 → 156
Omnia, Suomenoja: 105 → 114

Varian Vehkalassa Vantaalla hakijoita oli jo 1,5 per aloituspaikka, mikä kertoo erittäin hyvästä vetovoimasta.



Maakunnissa tehdään erinomaista työtä – Riveria Joensuusta vahva esimerkki

Vahvaa kasvua nähdään myös maakunnissa. Pohjois-Karjalan Riveria raportoi erittäin kovaa kiinnostusta autoalan koulutuksia kohtaan. Yhteishaussa Riveriaan tuli selvästi enemmän hakemuksia kuin edellisvuonna, ja ajoneuvoalan perustutkinto nousi oppilaitoksen vetovoimaisimpien alojen joukkoon 96 ensisijaisella hakijalla ja hakijoita oli 2,4 per aloituspaikka. Maakunnassa tehtävä pitkäaikainen koulutus- ja työelämäyhteistyö sekä koulutusten markkinointi näkyy erityisesti vetovoimana autoalalla.

- Luvut kertovat siitä, että autoalan koulutus kiinnostaa nuoria kaikkialla Suomessa. Maakuntien rooli osaajien kouluttamisessa on ratkaiseva ja yritys-oppilaitosyhteistyö on tässä erittäin merkittävässä roolissa, kertoo Riverian tiimipäällikkö Ari Pikkarainen.

Autoalan vetovoima on noussut viime vuosina. Ensisijaisten hakijoiden määrän kehitys valtakunnallisesti:

Vuosi / ensisijaiset hakijat / kaikki hakijat / aloituspaikat

2023 → 2 421 → 7 926 → 2 480
2024 → 3 099 → 9 096 → 2 535
2025 → 3 390 → 10 089 → 2 480
2026 → 3 597 → 10 656 → 2 464

Lähde: Opetushallinnon tilastopalvelu Vipunen

- Autoalan pitkän aikavälin vetovoiman taustalla ovat muun muassa ajoneuvoteknologian sähköistyminen, diagnostiikka- ja ohjelmisto-osaamisen korostuminen sekä hyvät työllistymismahdollisuudet ympäri Suomea, Autotuojat ja teollisuus ry:n tekninen asiantuntija Markus Markkanen summaa.