Ohessa maistiaisia lehden sisällöstä:
- Koeajoimme Fuso Canterin ja eCanterin selvittääksemme kannattaako ottaa diesel- vai sähköversio. Molemmat koeajoautot olivat monikäyttöisiä kevytkuorma-autoja, joiden soveltuvuus erilaisiin päällirakenteisiin tekevät niistä suosittuja monilla toimialoilla
- Muita koeajoja tässä numerossa on Volkswagen ID. Buzz Cargo 4motion, Maxus eDeliver 5 sekä Volvo 9700 H-B13R SD "Carrus".
- Tentissä on DAF Trucksin toimitusjohtaja Harald Seidel, joka kertoo käynnissä olevasta kehityksen kilpajuoksusta. Haastattelussa on myös kiinalaisen SuperPantherin perustaja Chao Liu.
- Lehdestä löytyy myös raportti tiekuljetuksista venäläisten jälkeen ja siitä kuinka Suomella on miljoonia kiinniotettavaa kumipyöräkuljetuksissa. Selviää myös että viranomaisten hitaus maksaa alalle kymmeniä miljoonia.
- Power Truck Show järjestetään 8.–9. elokuuta 2025 Kauhavan Alahärmässä jo 21. kertaa. Kaksipäiväinen tapahtuma kokoaa yhteen kuljetusalan tärkeimmät toimijat, satoja näyttelyajoneuvoja, laajan kansainvälisen yleisön ja koko perheelle suunnattua ohjelmaa. Kerromme hieman tulevasta ohjelmasta.
Auto, tekniikka ja kuljetus toivottaa kaikille erityisen hyvää kesän jatkoa!