Lapin ensimmäinen sekä yksityisasiakkaita että ammattiliikennettä palveleva suurteholatauskenttä rakentuu Liikenneasema Mäkipeuralle – Plugitin lähes miljoonan euron investointi vahvistaa taukopaikan palvelutarjontaa.
Plugit rakentaa Liikenneasema Mäkipeuralle yhden Lapin suurimmista sähköisen liikenteen latausasemista. Uusi latauskenttä sisältää yhteensä 10 suurteholatauspaikkaa: kahdeksan henkilöautoille ja kaksi läpiajettavaa 40-metristä paikkaa raskaalle liikenteelle. Kokonaisteho latausaseman avautuessa loppusyksystä 2025 on 1,2 megawattia. Tehon nostoon tulevina vuosina varaudutaan jo rakennusvaiheessa.
Investoinnin kokonaisarvo on lähes miljoona euroa. Raskaan liikenteen latauspaikat tarjoavat rekoille latausta jopa yli 600 kW teholla. Latauslaitteet mahdollistavat tulevaisuudessa myös megawattilatauksen. Raskaan liikenteen latauspaikat Mäkipeuralla liittyvät osaksi kasvavaa ammattiliikenteelle suunnattua Plugit Pro DC -verkostoa, johon avataan uusia latausasemia vielä vuoden 2025 aikana.
Hanke tuo merkittävän lisän Mäkipeuran monipuolisiin taukopalveluihin. Samalla se tukee liikenneaseman tavoitetta nousta Lapin suurimmaksi ja monipuolisimmaksi taukopaikaksi. Liikenneasema Mäkipeura tarjoaa asiakkailleen jo nyt laajan palveluvalikoiman, johon kuuluvat muun muassa suosittu kotiruokalounas, Kotipizza, Hesburger sekä täyden palvelun K-Ruokakauppa.
Mäkipeura ja Plugit ovat innoissaan uudesta yhteistyöstä ja uskovat, että suurteholatauskenttä vastaa sähköautoilijoiden kasvaviin tarpeisiin nykyaikaisesti ja kilpailukykyisesti.