AJO-DIGI_2_1000x400.jpeg
previous arrow
next arrow

Daimler Truck, MAN Truck & Bus, Scania ja Milence näyttävät, kuinka nopeasti sähkökuorma-autoja voitaisiin tulevaisuudessa ladata.

MCS (Megawatt Charging System) -pikalataus on tärkeä komponentti sähköliikenteen laajentamisessa.

Vuoteen 2030 mennessä Euroopassa tarvitaan noin 35 000 julkisesti saatavilla olevaa MCS-pikalatauspistettä.

Daimler Truck, MAN Truck & Bus ja Scania osallistuivat latausinfraoperaattori Milencen kanssa Megawatt Charging Systemin (MCS) esittelyyn IAA TRANSPORTATION -tapahtumassa, jossa näytettiin, kuinka nopeasti akkusähköisiä kaupallisia ajoneuvoja voitaisiin ladata tulevaisuudessa.

Ajoneuvojen akut ladattiin 80 prosenttiin tai täyteen kuljettajalle laillisesti määrätyn 30–45 minuutin pituisen tauon aikana, joka on suunniteltu pitkän matkan toimintaan.

MCS-lataus vie sähkökuorma-autojen latausnopeuden uudelle tasolle. Esittely tarjosi vaikuttavan esimerkin siitä, kuinka nopeasti ja vaivattomasti sähkökuorma-autojen lataaminen voisi muuttua.

Esittely osoittaa jälleen kerran, että teollisuus ei ainoastaan valmista innovatiivisia, korkean suorituskyvyn ja ilmaston kannalta neutraaleja kaupallisia ajoneuvoja, vaan edistää myös aktiivisesti siirtymistä sähköliikenteeseen kaikilla alueilla.

Latausinfrastruktuurin rakentaminen ja laajentaminen on ratkaisevan tärkeää

“Megawatt-lataus on valmis todelliseen sähkökuorma-autoliikenteeseen jo tänään. IAA TRANSPORTATIONissa esittelemme yhteensopivaa megawatt-latausta eri valmistajien kuorma-autoissa, mikä osoittaa, että MCS-teknologia on valmis tukemaan sähköisen pitkän matkan kuljetuksen seuraavaa vaihetta. Nyt Euroopan on kiirehdittävä ja laajennettava latausinfrastruktuuria tärkeillä kuljetuskäytävillään, jotta tämä teknologia voi toteuttaa koko potentiaalinsa ja tukea siirtymistä nollapäästölliseen maantiekuljetukseen”, sanoo Milencen toimitusjohtaja Anja van Niersen.

“MCS-latausteknologia on avain toimintakustannusten tehokkuuteen ja akku-sähkökuorma-autojen laajamittaiseen käyttöönottoon pitkän matkan kuljetuksessa. Latausajat, jotka ovat lyhyempiä kuin kuljettajan tauko, mahdollistavat MAN eTGX:n saavuttaa päivittäiset toimintamatkat, jotka ylittävät 1 000 kilometriä samassa työajassa kuin dieselkuorma-auto. Heinäkuusta lähtien MAN on asentanut MCS-latausteknologian vakiona asiakkaille, jotka haluavat omaksua sen varhaisessa vaiheessa. Antamalla IAA-vieraille käytännön näkymän megawatt-lataukseen, VDA ja Milence tekevät tärkeän panoksen MCS:n onnistuneeseen markkinoille tuontiin ja maantiekuljetusten kattavaan sähköistämiseen”, sanoo MAN Truck & Busin vanhempi varatoimitusjohtaja Jürgen Wagner.

Stina Fagerman, Mercedes-Benz Trucksin Euroopan asiakassegmentin presidentti Daimler Truckilla: “Maantiekuljetusten muutos voidaan saavuttaa vain kattavan ja korkean suorituskyvyn latausverkon avulla. eActros 600:lla Mercedes-Benz Trucks todistaa jo, että akkusähköinen pitkän matkan kuljetus on valmis käytännön toimintaan ja tuo konkreettisia etuja asiakkaille päivittäisessä liiketoiminnassaan. Tervetuloa VDA:lle ja Milencelle esittelemään MCS-teknologiaa IAA TRANSPORTATIONissa, sillä se on avain sähköliikenteen laajentamiseen pitkän matkan kuljetuksessa.”

Lars Gustafsson, Scanian ratkaisuhallinnan varatoimitusjohtaja: “Siirtyminen sähköiseen pitkän matkan kuljetukseen vaatii latausratkaisuja, jotka yhdistävät tehon, turvallisuuden ja luotettavan suorituskyvyn. 1 000 ampeerin ja 750 kW:n lähtötasolla MCS:llä on potentiaalia ylittää 3 MW teknologian kehittyessä. Scania on yksi ensimmäisistä ratkaisujen tarjoajista, jotka ovat täysin toteuttaneet viimeisimmät kyberturvallisuusvaatimukset ajoneuvon ja latauksen välillä. Scanian kehittynyt akkuteknologia ja aktiivinen jäähdytys tukevat vakaata latausta sekä kuumissa että kylmissä olosuhteissa. Hyödyntämällä kokemustaan TRATON-ryhmässä ja käyttämällä omia ohjelmistojaan Scania auttaa varmistamaan sujuvan yhteensopivuuden ja luotettavan käyttöajan asiakkaille.”

Jürgen Mindel, VDA:n toimitusjohtaja, korosti: “Teollisuus tekee ennakoivia investointeja sähköliikenteen laajentamiseksi kaupallisessa ajoneuvosektorissa ja osoittaa, mitä on jo mahdollista tänään. Milence, Daimler Truck, MAN Truck & Bus ja Scania tekevät juuri tätä käytännön esittelyllään MCS-pikalatauksesta IAA TRANSPORTATIONissa. Nyt päättäjien on seurattava esimerkkiä: Vuoteen 2030 mennessä Euroopassa tarvitaan noin 35 000 julkisesti saatavilla olevaa MCS-pikalatauspistettä. Tällä hetkellä EU:ssa on vain 730 latauspistettä, joiden vähimmäisteho on yli 350 kW, ja ne ovat saatavilla yksinomaan raskaisiin kaupallisiin ajoneuvoihin. Latausinfrastruktuurin ja sähköverkkojen laajentaminen on siksi nyt tärkein prioriteetti.”

(VDA/Felicia Fullbrecht)