Tämän vuoden ensimmäisten viiden kuukauden aikana BYD on ollut sähköpakettiautojen myynnissä markkinajohtaja Italiassa. Rekisteröintejä kertyi yhteensä 687, mikä vastaa hieman yli 24 prosentin markkinaosuutta.
Viime vuoteen asti BYD ei ollut rekisteröinyt yhtään pakettiautoa Italiassa. Vertailun vuoksi Ford, FIAT Professional ja Toyota seuraavat markkinaosuuksilla, jotka ovat noin 10 prosenttia kumpikin.
Virallisten tietojen mukaan menestys Italiassa selittyy BYD:n eTP3-mallilla, joka on edullinen sähköpakettiauto (hinta Italiassa noin 14 000 euroa). Sen kokonaispaino (GVW) on 2,4 tonnia, kuormatila 780 kiloa ja akseliväli 2 725 millimetriä.
Energiana toimii 45 kWh:n akku, jonka ansiosta BYD eTP3:n toimintamatka on 233 km yhdistetyssä ajossa ja jopa 270 km kaupunkiajossa. Lisäksi auto tukee pikalatausta tehoilla aina 50 kW asti.
(Sustainable Truck & Van)